Melamin Kapı İmalatı

Melamin Kapı İmalatı

Melamin kapı, yaşam alanlarında ve ofislerde en çok tercih kapı türlerinden biridir. Dahası, bu kapının kaliteli olduğu bilindiği için bazı müşterilerimiz melamin kapı imalatının nasıl yapıldığını merak etmekte. Dolayısıyla yazımızda melamin kapılarımızın evinize gelmeden önceki serüvenine dair oldukça yararlı ve aydınlatıcı bilgiler bulacaksanız.

İmalat Süreci

Melamin kapıların öncelikle kasaları hazırlanır. Bu kasalar çoğunlukla 36 ya da 42 mm kalınlığa sahip panellerden oluşur. Paneller ise MDF malzemeden üretilir. Kapının ana malzemeleri güvenilir tedarikçilerimizden temin ettiğimiz ürünlerden meydana gelmektedir, dolayısıyla üretimin en temel aşaması olan materyal temini konusunda onlarca yıldır birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımız sayesinde oldukça iddialıyız. Son olarak, kapının iskeleti üzerinde büyük bir titizlikle yapılan detaylı temizlik işlemi tamamlandıktan sonra kapıyı kaplama işlemine geçilmektedir.

Kapı için ayrıca kapının ebadına ve modeline bağlı olarak PVC kaplama ile pervaz imalatı yapılır. Bu pervazlar çoğunlukla 8 cm civarında bir ene sahip olur. Pervazın ardından, kapının hareket ettirilmesini sağlayan kanat üretimine geçilir. Kapı kanadı, kapının en önemli parçalarından birisi olduğu için son derece kaliteli malzemeler kullanılarak imal edilir. Son olarak ise pervaz ve kapı kanadı temizlenir ve kasaya dikkatle montaj edilir. Bu işlemin ardından kapının dayanıklılığını artıracak emprenye işlemine geçilir.

Emprenye İşlemi

Kapıların müşterilerimizin çok sevdiği son şeklini alması ise emprenye uygulamasından geçerek fiziksel modifikasyondan geçmesi ile gerçekleşir. Emprenye işlemi, birtakım kimyasal materyallerin kapıya enjekte edilmesi ile yapılır. Böylece kapınızı ahşaba zarar verebilecek termitler ve böcekler gibi çeşitli canlılardan korumuş oluyor, kapılarınız çok daha uzun süre evinizi süslemeye devam ediyor. Ancak, emprenye uygulaması ile Güneş’ten gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı koruma sağlanmasa da melamin kapılarınız ev içinde kullanılacak bir kapı modeli olduğundan ürüne güneş ışınlarının zarar vermesi oldukça düşük bir ihtimaldir.